Prioritou pojišťoven je nyní online sjednávání pojistek

Ilustrační fotografie

Podle zástupců pojišťoven se současná situace do trhu s životním pojištěním nikterak výrazně nepromítá. Rozhodně neplatí to, že by zájem o pojištění kvůli nákaze covid-19 dramaticky narostl. A to i přesto, že životní pojištění řeší i pracovní neschopnost z důvodu onemocnění covid-19.

Vydáno: 27. 4. 2020

Uzavřít pojištění lze i přímo proti riziku nemoci covid-19, respektive proti riziku pracovní neschopnosti kvůli covid-19.

Lidé, kteří mají ve své smlouvě sjednáno pojištění pracovní neschopnosti, nebo si ho sjednají, a budou nakaženi koronavirem SARS-CoV-2, mají nárok na pojistné plnění. Pokud tedy délka pracovní neschopnosti přesáhne sjednanou karenční dobu. Doba zotavení z nemoci covid-19 se pohybuje v rozmezí tří až šesti týdnů. Karenční doba u většiny pojišťoven je pak osmadvacet dnů. To znamená, že převážná část klientů pojišťoven, kteří se nemocí covid-19 nakazí a mají pojištění sjednané, má reálnou šanci na plnění.

Pojištění online je priorita
Pandemie covid-19 se i přesto do nárůstu počtu nových smluv životního pojištění nijak výrazně nepromítá. Pojišťovny řeší spíše než enormní nárůst klientů, jak obsloužit za současné situace stávající klienty. A to hlavně na dálku a online.

„Uzavření pojištění na dálku se za současné situace stalo jednoznačnou prioritou,“ říká ředitel pojišťovny Simplea Martin Švec s tím, že v rámci jeho pojišťovny lze uzavřít pojištění do tří dnů.

Obdobně k věci přistupují i ostatní pojišťovny. Například Česká podnikatelská pojišťovna nabízí uzavření pojištění na dálku u produktů, u kterých to dříve možné nebylo. Ani zde ale není situace úplně jednoduchá. Problémy působí současná situace ve zdravotnictví.

„Dneska největší problém asi všem pojišťovnám činí to, že je obtížné získat od lékařů výpisy z lékařské dokumentace nebo lékařské zprávy. A to bohužel i od těch, kteří zavřeli ordinace a ordinují po telefonu,“ vysvětluje Martin Švec.

Pojišťovny evidují mnohem méně úrazů
Pokud nemá současná situace přímý dopad do nárůstu počtu sjednaných pojistek, jeden přímý dopad má. Pojišťovny evidují v době preventivních opatření proti nákaze covid-19 o desítky procent méně úrazů u dětí i dospělých. A jsou to právě úrazy, které patří mezi nejčastěji krytá rizika v pojistných smlouvách Čechů. A to i navzdory názoru odborníků, podle kterých má pojištění krýt závažná rizika, a ne drobné úrazy.

„Problém dnešních pojistek je zahrnování drobných rizik, jako je například denní odškodné při úrazu od osmého dne, které stojí spoustu peněz, a dává se do smluv na úkor rizik, jako je třeba invalidita, pracovní neschopnost nebo závažné onemocnění. Vypadá to sice lákavě, dostat pár tisíc při vymknutém kotníku, ale v momentě, kdy skončím na vozíku, jsou potřeba k zajištění kvalitního života spíše miliony,“ vysvětluje Martin Švec.

Podle něj ale lidé stále chtějí z pojištění raději dostat pár tisícovek při drobnostech než dostatečný obnos v případě invalidity, závažné nemoci, pracovní neschopnosti či úmrtí, které může mít závažné dopady do finanční situace pozůstalých.

Zdroj: E15.cz