Část bankovního trhu zpřísnila hypotéky, lidé sáhnou hlouběji do úspor

Ilustrační fotografie

Získat hypotéku je v éře koronavirové pandemie obtížnější. Někteří z velkých tuzemských hráčů totiž v posledních týdnech interně zpřísnili podmínky, za kterých lidé dosáhnou na úvěr. Šanci získat půjčku má tak mnohdy jen klient schopný zaplatit ze svých úspor pětinu až čtyřicet procent ceny nemovitosti.

Vydáno: 28. 4. 2020

Podmínky některých bank tak zpřísnily nad rámec aktuálních doporučení České národní banky.

„V minulých týdnech některé banky snížily maximální poskytovanou částku na hypotéku na osmdesát procent hodnoty nemovitosti,“ uvádí specialista Fincentrum & Swiss Life Select Jan Sýkora. „Banky jsou podstatně opatrnější a začaly striktně řídit riziko. Více řeší hodnotu zástavy, s čímž souvisí tlak na širší využití vlastních úspor žadatelů, což je pro domácnosti v současné situaci velký problém,“ uvádí šéf poradenské společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

Podle informací deníku E15 dvacetiprocentní podmínku vlastních úspor stanovily banky Wüstenrot, Raiffeisenbank, Moneta Money Bank či mBank. Noví zájemci o hypotéku u Unicredit Bank si musejí připravit dokonce čtyřicet procent z ceny nakupované nemovitosti. „Ostatní banky fungují beze změny. Žádná však nevyužívá možnosti ČNB půjčit až na celou hodnotu nemovitosti,“ dodává analytička poradenské společnosti Partners Lucie Drásalová.

Centrální banka na počátku dubna uvolnila bankám podmínky pro poskytování hypoték tak, že nově by mělo zájemcům o půjčku stačit deset procent vlastních úspor, v pěti procentech případů pak mají banky povoleno úvěrovat i klienta s menším podílem vlastních peněz. Ani vysoký podíl vlastních úspor nemusí stačit, pokud má ovšem zájemce „špatnou“ profesi.

„Kadeřníci, lidé z cestovního ruchu a stravování jsou v bankách prakticky na černé listině,“ říká obchodní ředitel Next finanční Jiří Vagner. „Velké banky momentálně neposkytují úvěry klientům, kteří mají příjmy ze zahraničí, pendlerům. Významně se omezí klienti, kteří jsou z ubytovacích služeb či z dopravy," dodává i David Eim z vedení poradenské společnosti Gepard Finance, která zprostředkovává hypotéky.

Silnějšímu omezení úvěrování brání strmý propad poptávky, pro banky je přitom hypoteční byznys zásadní. „Vzhledem k aktuálnímu zhruba sedmdesátiprocentnímu meziročnímu propadu zájmu o nové hypotéky v tuto chvili neidentifikujeme žádné problémy s uspokojením poptávky ze strany klientů,“ říká mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Zdroj: E15.cz